Skip to content

Dzień sąsiada 2022

Sekret udanego Dnia Sąsiada tkwi w drobiazgach. Do takiego wniosku doszli uczestnicy tegorocznych wydarzeń na spotkaniu w Służewieckim Domu Kultury, gdzie podsumowali święto.

Jednym słowem, wszystko zaczyna się od prostej idei: poznajemy się! Dlatego tak wiele osób postanowiło zorganizować własne spotkania i zajęcia z okazji Dni Sąsiadów. Jedni chodzili na wspólne wycieczki lub grali w siatkówkę; inni przygotowywali pyszne polskie posiłki i dzielili się nimi z sąsiadami; jeszcze inni po prostu siedzieli i opowiadali o swoim życiu.

Organizatorzy tegorocznych obchodów mówią, że byli mile zaskoczeni tym, jak wiele osób wyszło w sobotę z domów – i jak wiele odpowiedziało “tak” na pytanie, czy chcą się zaangażować w organizację imprezy z okazji Dnia Sąsiada. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co zrobicie w przyszłym roku!

Dzień Sąsiada obchodzony jest w mieście od ponad 100 lat. Jest to coroczne święto sąsiedztwa, które odbywa się w pierwszą niedzielę maja.

Idea Dnia Sąsiada jest prosta: zjednoczyć ludzi i dać im szansę na lepsze poznanie się poprzez organizację imprez i zajęć. Chodzi nie tylko o świętowanie, ale także o wzmocnienie więzi społecznych. Motto Dnia Sąsiada brzmi: “Poznaj swoich sąsiadów”.

Impreza Open House odbyła się w Falenicy w Chorwacji. Zostało ono zorganizowane we współpracy z lokalnym domem kultury i wsparte przez wolontariuszy ze szkoły.

Celem tego wydarzenia było lepsze poznanie się i wymiana pomysłów na to, jak wspólnie można poprawić okolicę.

Spotkaniu towarzyszyła również wystawa rzeźby i malarstwa, warsztaty artystyczne – kaligrafia na torbach płóciennych, warsztaty malowania twarzy i tatuażu oraz trio jazzowe.

Tegoroczny Dzień Sąsiada był ogromnym sukcesem!

Dzień Sąsiada 2022 był dla mieszkańców Warszawy okazją do świętowania swojego miasta i jego kultury. Urząd Miasta Warszawa, we współpracy z Fundacją Kultury GRUPA W DZIAŁANIU, koordynował to święto.

Od pikników, festynów ulicznych, podwórkowych potańcówek i koncertów, warsztatów ekologicznych, po wyprzedaże garażowe, spacery osiedlowe, a nawet imprezy na plaży – każdy znalazł coś dla siebie. Podczas imprez nie zapomniano o nowych sąsiadach z Ukrainy, tłumacząc plakaty i opisy imprez na ich język oraz planując atrakcje z mniejszą barierą językową.

Każdy zainteresowany mógł dołączyć do obchodów; na stronie internetowej Dnia Sąsiada znajdował się formularz rejestracyjny, a także mapa i lista zgłoszonych już działań.

3 komentarze

 1. Maciek
  18 lipca 2022 @ 14:47

  Ale wspaniałe jest to, że w Stolicy jest taki fantastyczny dzień sąsiada.

  W tym dniu ludzie z całego świata spotykają się, aby świętować swoich sąsiadów i szerzyć miłość i szczęście.

  Jest to oznaczone przez wiele zabawnych działań, takich jak gry, konkursy i inne rozrywki.

 2. Aneta
  18 lipca 2022 @ 14:49

  W Stolicy jest taki super dzień sąsiada, na którym można poznać wielu miłych i ciekawych ludzi.

  Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest umacnianie przyjaźni między sąsiadami, to jest lux opcja dla mnie.

 3. Franek
  18 lipca 2022 @ 14:50

  Sąsiedzi będą sobie pomagać w realizacji marzeń, w tworzeniu cudów i w pomocy tym, którzy jej potrzebują.

  Oni są zawsze ważnym elementem społeczności lokalnej.

Dodaj komentarz