Skip to content

Legimi zapowiada podwyżki e-booków

Legimi, wydawca platformy e-booków i audiobooków, w ubiegłym kwartale osiągnęło wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 33,8 proc. do 14,61 mln zł oraz zysku netto z 525,2 do 685,7 tys. zł.

Firma spodziewa się, że wzrost cen książek papierowych przełoży się także na ceny e-booków.

Prezes spółki, Paweł Janczak, powiedział: “Zauważono już, że wyższe ceny książek papierowych wpłynęły pozytywnie na sprzedaż e-booków”.

Legimi spodziewa się, że rosnąca inflacja odbije się na polskiej branży ebooków i audiobooków. Spółka zauważa, że “stale rosnąca presja inflacyjna” przekłada się na rynek książek, zwłaszcza papierowych, w wyniku rosnących kosztów produkcji papieru i jego braku na rynku.

Ze względu na te czynniki Legimi kontakt spodziewa się wzrostu kosztów książek papierowych, co może wpłynąć również na rynek e-booków. Obecne obserwacje nie dają jednoznacznej wskazówki, jak ta sytuacja przełoży się na sytuację finansową Legimi, czy też całej branży ebooków i audiobooków w Polsce.”

W minionym kwartale Legimi kontynuowało prace rozwojowe nad wersją 4.0 swojej aplikacji oraz projekt wykorzystujący techniki sztucznej inteligencji, na który pozyskało 3,7 mln zł dotacji z NCBiR. Ponadto liczy na możliwości związane z uruchamianym obecnie systemem międzybibliotecznym, który ma zapewnić cyfrowy dostęp do tytułów znajdujących się obecnie poza obiegiem rynkowym. Firma jest także partnerem technologicznym Fundacji Depozyt Biblioteki Narodowej.

Fundacja Krajowe Depozyty Biblioteczne to inicjatywa, której celem jest digitalizacja i udostępnianie polskich zasobów bibliotecznych. Fundacja nawiązała współpracę z Legimi, polską księgarnią internetową, w celu zapewnienia dostępu do tysięcy ebooków poprzez aplikację Legimi.

Partnerstwo ma zwiększyć dostępność polskich materiałów bibliotecznych dla użytkowników, którzy będą mogli czytać je bezpłatnie i bez ograniczeń terytorialnych.

Legimi planuje digitalizować tytuły, które nie są obecnie dostępne w obiegu rynkowym (tzw. out-of-commerce i out-of-print), a także te, które są już w obiegu, ale nie są dostępne do czytania jako ebooki.

3 komentarze

 1. Konrad
  12 lipca 2022 @ 12:32

  Uwielbiam czytać i mam sporą bibliotekę książek. Przez lata liczba książek w mojej bibliotece stale rosła i nierzadko zdarza się, że kupuję kilka książek na raz.

 2. Zofia
  12 lipca 2022 @ 12:33

  Powiem Wam, że nie jest zaskoczeniem, że koszt posiadania biblioteki rośnie.

  Istnieją jednak sposoby, by przejąć kontrolę nad wydatkami na bibliotekę, tak by nie musieć rezygnować z ulubionego hobby tylko ze względu na cenę.

 3. Jarek
  12 lipca 2022 @ 12:34

  Mam sporą bibliotekę książek i ta liczba stale rośnie. Obecnie szacuje się, że przeciętny człowiek posiada około 3000 książek. Liczba ta jest wyższa w przypadku osób, które są częstymi czytelnikami, jak również tych, którzy zbierają książki od dłuższego czasu. Jestem nie miło zaskoczony tą sytuacją, będę musiał zmniejszyć wydatki na jedzenie na rzecz moich ulubionych książek.

Dodaj komentarz